Основні правила захисту дитини під час війни
У недитячі часи всі дорослі гуртуються для захисту дитинства та життя. Під час війни порушуються всі права дитини — право на освіту, недоторканність, право бути з сім’єю.
Безпека дітей під час війни — актуальне питання сьогодення. Кожна дитина почуває себе у безпеці тоді, коли знає, як правильно діяти у тій чи іншій екстремальній ситуації.
Дітям будь-якого віку дуже важливо почувати себе в безпеці. А для цього необхідно набути найпростіших навичок особистої та колективної безпеки під час воєнного стану, навичок власного убезпечення під час ситуацій, що несуть загрозу життю і здоров’ю.
За інформацією Уповноваженої з прав людини, незаконно з України було вивезено близько 121 тис дітей. Подібні дії країни-агресора являються грубим порушенням статті 7 Конвенції ООН про права дитини та порушенням статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, якою забороняється здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію.
Тому, перше і найголовніше правило захисту дітей під час війни - це забезпечення їх права на сім’ю та піклування.
Всіма можливими способами важливо попереджувати і не допускати насильницького викрадення неповнолітніх дітей, чи дітей-сиріт із території України.
Малолітні діти повинні знаходитись у супроводі дорослих, батьків, родичів чи законних опікунів, мати при собі копії документів, інформацію про батьків, контактні номери телефонів, на випадок, якщо дитина загубиться.
Пріоритет нового навчального року – безпека дітей
1 вересня українські школи відчинили свої двері у новий навчальний рік. Навіть у такі, здається, надважкі часи, діти хочуть і мусять продовжувати навчання заради свого майбутнього.
Керівництво шкіл, які забезпечують офлайн навчання, підготували свої заклади до можливих повітряних тривог: розробили план навчання по змінах, перевірили придатність укриттів та бомбосховищ до утримання великої кількості дітей, полагодили системи вентиляції та каналізації.
Із собою до школи школярам рекомендують брати "тривожний наплічник", в якому повинні бути:
- пляшка чистої води;
- поживні батончики, снеки (обирайте корисні, наприклад, сухофрукти);
- нотатка від батьків, у якій вказано ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси);
- телефон (за можливості), зарядний пристрій і павербанк;
- індивідуальний набір необхідних ліків (запас на кілька днів);
- комплект змінної білизни та одягу;
- улюблена іграшка або річ.
Варто пам’ятати, що масові скупчення людей створюють додаткові ризики передачі та розповсюдження інфекційних хвороб. Тому, наступне важливе правило захисту дітей під час війни - захист здоров'я дитини.
Як захиститись від інфекційних хвороб під час війни?
Нагадайте своїй дитині прості базові правила:
- дотримуватись правил особистої гігієни, використовувати індивідуальні засоби догляду (гребінці, постільну білизну, рушники та інше).
- зайвий раз не торкатись обличчя руками.
- мити руки частіше, особливо перед вживанням їжі, при неможливості, використовувати антисептик.
Право на особисту недоторканність
Жахливі новини з окупованих міст та сел спонукають іще більше дбати про те, аби уберегти дітей від насильства. Перебуваючи в Україні, чи виїхавши закордон важливо всіма силами дбати про те, аби захистити неповнолітніх дітей від поведінки, що принижує їх гідність, від катування, жорсткого чи нелюдського поводження по відношенню до них.
У випадку, коли дитина стала жертвою насильства, необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою. Дотримання чіткого алгоритму дій допоможе забезпечити інтереси дитини та надати їй якісну психологічну допомогу.
Також, варто подбати про безпеку дітей в онлайн-просторі, особливо в умовах онлайн навчання і тривалого використання гаджетів.
Домовтеся з дитиною, що під час уроків вона буде використовувати тільки ті інтернет-ресурси, які необхідні для навчання. За потреби налаштуйте відповідні закладки у браузері. Навчіть дітей створювати надійні паролі та нікому їх не повідомляти. Розкажіть і постійно нагадуйте про ризики в кіберпросторі:
- ймовірність підхопити віруси під час відкриття підозрілих посилань, вкладень, файлів;
- ризики під час встановлення невідомих програм;
- небезпеку онлайн-спілкування з незнайомими користувачами;
- загрози, які можуть виникнути внаслідок розповсюдження в інтернеті особистої інформації, приватних фотографій, номера телефону, адреси проживання, реквізитів банківських карток тощо.
Чи ви з дітьми залишилися в Україні, чи виїхали закордон, - справа кожної окремої сім'ї. Ніхто не сміє вас судити чи висміювати. Ваше рішення - найбільш прийнятне в вашій ситуації. Просто, намагайтеся бути в безпечному для життя місці. Бережіть себе і дітей.
Джерело: Мамоведія