A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Інклюзивно-ресурсний центр №1 Голосіївського району м. Києва

Класифікація рухів за їх функцією

Дата: 07.12.2022 09:27
Кількість переглядів: 365

Фото без опису


Людина використовує рухи власного тіла для виконання завдань. 

По суті, наше тіло - це біомашина, пристрій, за допомогою якого ми реалізуємо свої бажання. Машини можна класифікувати за ознакою виконання певних задач - є вантажівки, є пасажирські, є легкові. Рухи нашого тіла також можна розділити на категорії по задачам, які вони дозволяють виконувати, тобто за функцією. 

Класифікація рухів за їх функцією дуже проста і утилітарна, вона дозволяє клінічно мислити фізичному терапевту, ставити цілі в терапії, розділяти втручання на етапи, оцінювати результати. 

Такий розподіл знайшов відображення в міжнародній класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я #МКФ 
4 розділ домену D (мобільність) розглядає рух як:

  • зміна положення тіла або пересування з одного місця в інше; 
  • перенесення, пересування або маніпуляції об’єктами; 
     
  • ходьба, біг, подолання перешкод і користування різними видами транспорту (пряма цитата з МКФ).


Залишимо користування транспортом осторонь, і ми маємо такі категорії:

  • d415 Підтримка положення тіла.
  • d410 Зміна положення тіла (ще є d420 Переміщення власного тіла, умовно віднесемо його до зміни положення, і розберемо детально у наступному дописі)
  • d430-d449 Перенесення, переміщення та маніпулювання об’єктами (тут як руками, так і ногами), але виокремимо руки - d430, d440
  • d450 - ходьба, та - d455 переміщення способами, які відрізняються від ходьби, виокремимо повзання d4550 та біг d4552.


Ось і весь розділ d4. Тепер пояснюю з прикладами, а детально кожен вид розпишу в наступних дописах.

#підтримка_положення_тіла. 

Сюди відносять усі положення тіла, спроможність підтримувати положення стільки, скільки необхідно щоби вирішити завдання, адаптувати це положення у разі зміни внутрішніх, або зовнішніх факторів. Приклади: положення лежачи на спині, лежачи на боку, лежачи на животі, сидячи, стоячи. Будь-яке положення, хоч стоячи на одній руці, а ноги в шпагаті - це d415.

#зміна_положення_тіла

Ось, людина лежала, а потім сіла - це вона змінила положення лежачи на положення сидячи. Або мала дитина лежала на спині та перевернулась на живіт - це теж зміна положення, яке ми звикли називати “переворот”, це d410. 

#функція_рук

Взагалі-то, у рук є 2 функції - опорна та маніпулятивна. Опорна функція допомагає підтримувати положення тіла (d415), і входить до опису саме положення, як уточнення. А маніпулятивна функція, як дуже важлива, як та, яка, власне, і зробила нас людиною, виокремлена та має дуже детальний розподіл (d430, d440). Вона навіть має свого окремого терапевта - ерготерапевта. 

#переміщення

Ходьба на двох ногах, а не на 4х, також унікальна (ну майже) ознака людини, тому, їй окремий шифр - d450. Очевидно, коли тобі за віком ходьба недоступна є тимчасове рішення - повзання (d4550). А ще можна бігти, переміщатися стрибками, та хоч колобком котитися. Коротше - якщо треба дістатися із пункту А в пункт Б - це переміщення.

#фізична_терапія
#фізичний_терапевт
#дитячий_фізичний_терапевт
#діагностика_у_фізичній_терапії
#теорія


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора