Ознаки різних хворобливих станів, за яких треба звернутися до спеціаліста
Педагогу, який працює з дітьми, що пережили травмувальні події, варто орієнтуватися в ознаках різних хворобливих станів, за яких треба звернутися до спеціаліста.
Серед психічних розладів, що виникають внаслідок психічної травматизації, виокремлюють ПТСР, депресію, тривожні розлади, зловживання психоактивними речовинами. У підлітків внаслідок травматизації може розвинутися делінквентна поведінка.
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це непсихотична відтермінована реакція на травматичний стрес, здатний викликати психічні порушення практично в будь-якої людини.
ПТСР – це нормальна реакція на ненормальні обставини; стан, що виникає в людини, яка пережила подію, що виходить за рамки звичайного людського досвіду.
Психічна реакція на травмувальну ситуацію містить три фази, що дозволяє описати її як розгорнутий в часі процес.
Перша фаза – фаза психологічного шоку – складається з:
1. Пригнічення активності, порушення орієнтування в навколишньому середовищі, дезорганізація діяльності.
2. Заперечення того, що сталося (своєрідна захисна реакція психіки). У межах норми ця фаза досить короткотривала.
Друга фаза – вплив – характеризується вираженими емоційними реакціями на подію і її наслідки. Це можуть бути сильний страх, жах, тривога, гнів, плач, звинувачення – емоції, що відрізняються безпосередністю прояву й інтенсивністю. Характерний приклад – почуття «провини уцілілого», що нерідко доходить до депресії. Ця фаза є критичною в тому сенсі, що після неї починається або процес одужання (реагування, прийняття реальності, адаптація до обставин), тобто третя фаза.
Третя фаза - фаза нормального реагування, або фіксування на травмі та подальший перехід постстресового стану в хронічну форму.
Порушення, що розвиваються під час розвитку посттравматичних реакцій, зачіпають усі рівні функціонування (фізіологічний, особистісний, рівень стосунків і соціальної взаємодії), призводять до стійких особистісних змін. Результати численних досліджень показали, що ознаки ПТСР можуть проявитися раптово через тривалий час після пережитої події, на тлі загального благополуччя людини, і з часом погіршення стану може ставати виразнішим.
Стадії (динаміка) посттравматичного стресу:
- Травматичний стрес (сам критичний момент і дві доби після нього);
- Гострий стресовий розлад (від двох діб до місяця);
- ПТСР – посттравматичний стресовий розлад (понад один місяць);
- ПТРО – посттравматичний розлад особистості (протягом всього життя).
Якщо ви помітили вище зазначені ознаки у дітей, то порекомендуйте батькам звернутися до спеціалістів за допомогою!
За порадами ЮНІСЕФ