Перша психологічна допомога
Перша психологічна допомога (ППД) – це гуманні, підтримувальні дії, спрямовані на людину, яка страждає та може потребувати підтримки. ППД надається в разі нещасного випадку, терористичного акту, насильства, втрати близької людини, інших травмувальних подій. Таку допомогу надають як дорослим, так і дітям.
ППД може надативати не лише професійний психолог, а й інший спеціаліст, людина, яка знайома з правилами надання ППД.
ППД – це не професійне психологічне консультування, оскільки не передбачає детального обговорення, аналізу чи встановлення хронології та суті подій, які викликали стан дистресу.
Завдання ППД:
- Надати практичну допомогу особам, які пережили травмувальну подію, для задоволення безпосередніх фізичних потреб.
- Підвищити безпеку осіб, що можуть стати жертвами насильства чи дискримінації.
- Заспокоїти, сприяти стабілізації емоційного стану. Стимулювати відчуття спроможності допомогти собі та почуття гідності.
- Дізнатися про потреби та побоювання уцілілих і надати потрібну інформацію. Або зорієнтувати щодо можливості отримати таку інформацію із надійного джерела.
- Сконтактувати уцілілих з мережами соціальної підтримки, зокрема з родичами, друзями, сусідами, а також ознайомити з можливостями громадської підтримки.
Відповідальний початок надання ППД:
Зберігайте спокій. Чим спокійнішими ви будете, тим ефективнішими стануть ваші дії.
З’ясуйте, що трапилося. Ознайомтеся з інформацією щодо кризової події, зокрема щодо можливих небезпек. Дізнайтеся про наявні послуги і види підтримки. Уточніть місцеперебування або телефони служб, до яких, можливо, доведеться направляти потерпілих.
Оцініть ступінь небезпеки та зробіть екстрений виклик, якщо ситуація потребує втручання медиків або рятувальних служб.
Слід одночасно потурбуватися про власну безпеку і безпеку тих, хто перебуває на місці катастрофи або нещасного випадку. Наприклад, при ураженні людини електричним струмом слід вимкнути джерело живлення, під час ДТП – поставити застережний трикутник.
Викличте невідкладну медичну допомогу для тих, хто її потребує. Захистіть постраждалих від подальшої шкоди.
Встановіть контакт і запропонуйте допомогу людям, які можуть потребувати підтримки. Назвіть своє ім’я (якщо вас направила організація, озвучте її назву). Спитайте, чим ви можете допомогти. Ставтеся до людини з повагою, пропонуйте, але не нав’язуйте свою допомогу. Не кожна людина, яка пережила потенційно травмуючу подію, потребує ППД. Особи, які не зазнали фізичних і психологічних уражень, можуть залучатися для допомоги постраждалим.
Допоможіть людині задовольнити базові потреби і знайдіть безпечне місце для надання ППД. Принесіть людині води або допоможіть дістатися місць, де вона, за потребою, може отримати їжу, теплу ковдру, сухий одяг, інформацію тощо. Знайдіть безпечний і, за можливістю, приватний простір, де зручно вислухати людину і надати їй емоційну підтримку.
Люди, які потребуватимуть особливої уваги в кризовій ситуації:
- Діти, зокрема підлітки, якщо вони розлучені зі своїми батьками або піклувальниками.
- Люди із соматичними захворюваннями, літні люди, вагітні жінки, люди з важкими психічними розладами, порушенням зору або слуху чи з обмеженими фізичними можливостями.
- Люди з груп, уразливих до дискримінації та насильства, наприклад, жінки або представники певних етнічних груп можуть потребувати особливих заходів для забезпечення їхньої безпеки.
За порадами ЮНІСЕФ