Як працюють сприйняття та памʼять?
Як працюють сприйняття та пам’ять?
⠀
За останні десятиліття когнітивна наука та нейробіологія суттєво просунулися у дослідженнях цих питань. Одним із хибних уявлень було те, що наша пам’ять працює як відеозапис, а спогади залишаються стійкими та незмінними. Насправді ж спогади змінюються разом із нами і щоразу заново інтерпретуються. Навіть більше – людині можна вселити хибні спогади.
⠀
Ці феномени пов’язані з фундаментально хибним уявленням про те, що людина у своїх рішеннях раціональна. Виявилося, що ми не усвідомлюємо і половини чинників, які впливають на наші думки та дії. Чому, наприклад, ми купуємо те, що нам ще хвилину тому взагалі не було потрібно, якщо нам пропонують знижку?
⠀
Дослідження ізраїльських психологів Деніела Канемана та Еймоса Тверскі свідчать, що
1) ми не дуже добре розуміємо, як формуємо рішення;
2) на наші рішення впливають багато факторів;
3) ми не можемо не потрапляти в ілюзії сприйняття.
⠀
Чи можна розвинути критичне мислення, щоб нами було неможливо або принаймні складніше маніпулювати? Як мінімум, ми можемо натренувати здатність зупинятися, впізнавати можливі хиби, розуміти свої обмеження і змушувати себе перевіряти дані, на основі яких формуємо рішення.
⠀
Хочете дізнатися більше та прокачати навичку критичного мислення? Приєднуйтеся до безкоштовного курсу «Критичне мислення в українському контексті».
⠀
Зареєструватися: