Акцент на профільних предметах і зменшення балів для отримання гранту: що пропонують в оновлених умовах для вступу у 2025 році
Міністерство освіти і науки України планує мотивувати абітурієнтів і абітурієнток обирати на НМТ–2025 четвертий предмет, пов’язаний з їхньою майбутньою спеціальністю. Для цього в проєкті Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 році, який МОН винесло на громадське обговорення, передбачили більші вагові коефіцієнти для профільних дисциплін.
Про це повідомили на порталі Оsvita.ua, посилаючись на проєкт документа.
Ознайомитися з проєктом Порядку всі охочі можуть нижче або за посиланням.
Розмір коефіцієнта складатиме від 0,1 до 0,5. Відповідно більший застосовуватимуть до результатів з предмета, що є спорідненим для спеціальності, на яку вступає абітурієнт.
Такий принцип пропонують застосовувати для осіб, які використовуватимуть для вступу результати НМТ 2023–2025 років.
На думку МОН, оновлений підхід має стимулювати абітурієнтів обирати менш популярні предмети НМТ, зокрема, фізику та хімію.
Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський уже підписав закон про НМТ-2025. “Українська мова”, “Математика”, “Історія України” залишаться обовʼязковими предметами для всіх учасників. Також один предмет майбутнім вступникам потрібно буде обрати самостійно. Серед запропонованих варіантів: “Іноземна мова”, “Біологія”, “Географія”, “Фізика”, “Хімія” або “Українська література”.
Ще одна ініціатива, про яку йдеться в проєкті Порядку, стосується освітніх грантів. У 2025 році студенти-контрактники, які оберуть спеціальності з особливою державною підтримкою, зможуть отримати часткове фінансування, якщо складуть два предмети НМТ із результатом від 140 балів.
Таких балів буде достатньо для навчання на спеціальностях шести галузей знань:
- “Освіта”;
- “Природничі науки математика та статистика”;
- “Інженерія, виробництво та будівництво”;
- “Сільське, лісове, рибне господарство та ветеринарна медицина”;
- “Транспорт та послуги”;
- “Безпека та оборона”.
Тобто студенти 43 спеціальностей, які входять до цих галузей, зможуть отримати гранти на полегшених умовах.
Нещодавно заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький теж розповідав, що наступного року у фокусі будуть аграрні спеціальності, які також потрібні для країни, але на які вступники часто не набирають навіть по 150 балів з двох предметів НМТ.
Згідно з проєктом Порядку, для всіх інших спеціальностей контрактникам потрібно буде набрати мінімум 150 балів із двох предметів.
Водночас на спеціальності з високим попитом, як-от:
- “Бізнес, адміністрування та право”,
- “Філологія” (крім спеціалізацій з української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики),
- “Економіка”,
- “Міжнародні відносини”,
- “Журналістика”,
- “Стоматологія”,
- “Готельно-ресторанна справа та кейтеринг”,
- “Туризм та рекреація”,
вимоги до грантового фінансування будуть суворішими. Для цих напрямів скласти два предмети НМТ необхідно буде на 170 балів і більше.
Такий підхід, на думку МОН, зробить вступ більш орієнтованим на потреби ринку праці та водночас забезпечить підтримку важливих для держави спеціальностей.
Джерело: НУШ