Уміння та навички: як розрізнити та допомогти дітям набути
Уміння та навички: як розрізнити та допомогти дітям набути
Як відрізнити вміння від навички та допомогти дітям їх набути? На це запитання відповіли авторки посібника «Здійснюємо моніторинг освітніх досягнень дитини старшого дошкільного віку» Ольга Байєр, Наталія Гавриш, Тамара Піроженко.
Уміння — це перший крок до майстерності. Уявіть, що ви навчаєте дитину малювати. Спочатку вона дізнається про кольори, форми, техніки. Це — основа, на якій будується вміння. Далі, дитина починає практикуватися, пробує різні способи, експериментує. Так формується вміння. Отже, вміння — це здатність успішно виконувати певну діяльність, яка ґрунтується на знаннях та діях. Воно формується поступово, через практику та повторення.
Навичка — це вміння, доведене до автоматизму. Продовжуючи приклад з малюванням, уявіть, що дитина багато разів малювала коло. Із часом, вона робить це легко, швидко, майже не замислюючись. Це вже навичка. Навичка — це дія, яку людина виконує автоматично, без свідомого контролю. Вона формується через багаторазове повторення та практику.
Як допомогти дітям набути вмінь і навичок?
Надавайте можливість практикуватися. Що більше діти практикуватимуться, то краще опанують необхідні вміння та навички.
Пропонуйте цікаві та різноманітні завдання. Це допоможе дітям не втрачати інтерес до навчання та розвивати різні аспекти своїх здібностей.
Підтримуйте та заохочуйте. Хваліть дітей за їхні досягнення, допомагайте долати труднощі, створюйте атмосферу підтримки та взаєморозуміння.
Памʼятайте про індивідуальні особливості. Кожна дитина унікальна, тому важливо враховувати її індивідуальні потреби та темп розвитку.
Розвиваючи вміння та навички дітей, ви допомагаєте їм ставати впевненими у собі, самостійними та успішними.
https://drive.google.com/.../1OHpZzGbo1K6WCufmQDu.../view...
Примітка. Посібник «Здійснюємо моніторинг освітніх досягнень дитини старшого дошкільного віку», розроблено в межах проєкту ЮНІСЕФ «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», який реалізувала ВГО "Асоціація працівників дошкільної освіти".
Джерело: Покращення доступу до послуг дошкільної освіти