Ази, які допоможуть дітям захопитися читанням
Одинадцять ранніх навичок і звичок до читання, які формують у дітей любов до книг.
Коли батьки читають книги своїм немовлятам, дітям ясельного та дошкільного віку, це суттєво впливає на формування в них любові до писемного слова й на ту легкість, з якою вони згодом навчаться самостійно читати. Ось кілька простих кроків у цьому напрямку, які батьки можуть робити щовечора перед тим, як укладати дитину спати.
Читайте книги з великою кількістю яскравих ілюстрацій
Для дітей молодше п'ятирічного віку найменш корисними типами книг є книги з простими світлинами (не ілюстраціями) й мінімальним обсягом тексту. На відміну від багато ілюстрованих книг, вони не спонукають до бесід та обговорень, які мають вирішальне значення для розвитку дітей.
Ставте дітям запитання, пов'язані із зображеннями на ілюстраціях
Діти віком від 1,5 до 2-х років щодня додають до свого словникового запасу безліч нових слів – більше, ніж у будь-якому іншому віці. Перші й найпростіші слова, які діти засвоюють і показують на ілюстраціях у книгах, це іменники, такі як «собака» або «дерево». Якщо ви бачите зображення собаки, поставте вашому малюку ясельного або дошкільного віку такі запитання: «Ти можеш знайти на зображенні собаку?», «Якого кольору собака?», «Що робить собака?». Ці початкові знання іменників допомагають дітям швидше додавати до свого словника інші частини мови. Незабаром «собака» перетвориться на «коричневого собаку», а потім і на слова «коричневий собака біжить».
Під час читання обіймайте й ніжно притискайте дитину до себе
Це допомагає малюку пов'язувати читання з відчуттям близькості й комфорту. У результаті це допоможе йому набути впевненості у собіпри читанні вголос перед усім класом.
Діліться з дитиною очевидною інформацією
Звертайте увагу дитини на особливості книг і самого процесу читання, які ви, як доросла людина, вважаєте очевидними й самі собою зрозумілими. Укажіть дитині на ім'я автора й опишіть, які його функції, покажіть, як треба правильно тримати книгу й гортати сторінки, розкажіть про те, що речення читаються зліва направо, рухаючись зверху вниз. Знання цих основ полегшить малюкам навчання самостійного читання в майбутньому.
Пов'язуйте сюжети книг з реальним життям
Якщо ви читаєте книгу про те, як Марійка вирушила в магазин, залучіть дитину до розмови про те, як вона разом з вами ходила купувати книгу або продукти. Дітям до трьох років і старше ставте відкриті запитання (хто, що, де, чому?), щоб ініціювати діалог і ділитися своїми історіями. Пов'язуючи сюжет книги із ситуацією, яку дитина пізнала в реальному житті, ви допомагаєте їй краще запам'ятовувати зміст книги й нові слова.
Використовуйте читання, щоб зав’язати розмову
Насправді немає значення, прочитали ви дитині всю книгу чи тільки кілька сторінок. Найважливіше – це ваші бесіди та обговорення під час читання. Батьки, які з готовністю відповідають на питання (навіть якщо вони здаються нескінченними!) й підтримують діалог з дитиною, допомагають малюку розвивати когнітивні навички й рости в соціальному плані. Тому ставте дитині запитання, пов'язані із зображеннями на ілюстраціях, і починайте цікаву бесіду.
Не соромтесь наслідувати голоси або видавати смішні звуки
Гав! Бум! Mу-у-у-у! Таке звуконаслідування може здаватись безглуздим і навіть викликати ніяковість, але вашій дитині важливо чути ці звуки (вона буде просто обожнювати ті моменти, коли ви будете пустувати й грайливо поводитися). Різноманітність звуків і голосів діє як раннє навчання грамотності, що в результаті навчить вашу дитину розпізнавати фонеми або звукові одиниці, з яких складаються слова. Уміння розпізнавати їх і чути допомагає дітям вимовляти слова цілком.
Запасіться інтерактивними книгами для дітей віком до двох років
Книжки з об'ємними картинками, книжки-іграшки та книжки з текстурними малюнками чудово підходять для інтерактивного читання, а також для дітей з короткою тривалістю концентрації уваги, тому що вони захопливі й цікаві. Хоча такі книги можуть бути хитромудрими й не дуже практичними, вони відкриють дитині двері у світ читання й запросять її туди, коли вона трохи підросте. Спробуйте читати по черзі спочатку інтерактивну або текстуровану книгу, а потім звичайну ілюстровану книгу, щоби підтримувати зацікавленість дитини всіма типами книг.
Ставте запитання на прогнозування
«Як ти вважаєш, що зробить мишка після того, як вона влаштувала такий безлад?», «Що, на твою думку, хлопчик буде малювати далі?». Коли ви просите дитину спрогнозувати розвиток сюжету оповідання або пригадати, що в цій книзі відбувалось раніше, ви допомагаєте їй учитися читати самостійно. Пізніше, коли дитина вперше візьме в руки тематичну книгу, у неї не виникне труднощів із запам'ятовуванням того місця, де вона зупинилася. Це основне вміння робить читання більш цікавим – який малюк не любить передбачати закінчення книги? – і допомагає дитині ставати кращим оповідачем.
Використовуйте ілюстрації при ознайомленні дитини з кольорами, формами й лічбою
Уміння рахувати настільки ж важливе, як уміння читати, й навіть важливіше. Одна справа, коли дитина може по пам'яті порахувати до десяти, і зовсім інша, коли вона вміє розрізняти й розуміти кольори, форми й цифри в реальному світі. За допомогою бесід під час читання («Скільки яблук у кошику?») допомагайте дитині вчитися розуміти цифри та прості математичні операції, завдяки цьому вона зможе легко вирішувати математичні завдання в майбутньому.
Віддайте дитині роль ведучого
Якщо ви примушуєте дитину сидіти тихо й читати, вона буде розглядати читання як покарання. Замість цього слідкуйте за концентрацією уваги вашої дитини. Коли вона втрачає інтерес, то може трохи побігати по кімнаті й повернутись до читання книги за кілька хвилин. Не кидайте читання, коли дитина втікає або їй стає нудно. Продовжуйте читати й коментувати розповідь самим собі; малюк, швидше за все, повернеться до вас із цікавості.
Джерело: https://childdevelop.com.ua/articles/edu/1757/