A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Інклюзивно-ресурсний центр №1 Голосіївського району м. Києва

Асистенти вчителів: коли їхня допомога найефективніша для дітей – дослідження

Дата: 19.03.2025 16:17
Кількість переглядів: 82

Фото без опису


Асистенти вчителів (також відомі як асистенти з підтримки в класі (classroom support assistants) й помічники вчителів) – це дорослі, які допомагають учителям у класі. Обов’язки асистентів можуть значно варіюватися, але їх можна поділити на два основні типи: підтримка вчителя в класному середовищі – і забезпечення цілеспрямованих заходів, часто в позакласний час. Роль асистента, принаймні за кордоном, також може включати допомогу з бюрократією.

У новому адаптованому перекладі частини британського метадослідження Teaching and Learning Toolkit читайте про те, які підходи до роботи асистентів найефективніші, а які не приносять ні користі, ні шкоди. Чому асистент не повинен повністю заміняти вчителя? Для дітей якого віку його втручання найкорисніше?

Зауважимо, що в цій статті не йдеться про підтримку дітей з ООП – це окрема складна тема.

Попередні матеріали з Teaching and Learning Toolkit доступні за цим посиланням.

НАСКІЛЬКИ ТАКИЙ ПІДХІД ЕФЕКТИВНИЙ?

Середня користь від роботи асистентів становить приблизно додаткові чотири місяці навчального прогресу протягом року (у Teaching and Learning Toolkit ефективність методу/підходу/прийому визначають у місяцях – скільки б дитині довелося вчитися для досягнення такого самого результату). Проте ефективність, як правило, значно варіюється між дослідженнями: там, де асистенти вчителя працюють в повсякденному середовищі в класі, якоїсь додаткової користі для успішності дітей зазвичай не фіксують; натомість коли асистенти здійснюють цілеспрямовані заходи для окремих учнів або невеликих груп, спостерігають помірний позитивний вплив. Показник “чотири місяці прогресу” виведений як середній між цими результатами.

Дослідження, які вивчають вплив асистентів, що працюють у класах щодня, засвідчують: діти в класі, де є асистент, у середньому не перевершують за успішністю тих, хто навчається в класі, де працює лише вчитель. Цей середній результат, однак, охоплює низку різних явищ. У деяких випадках вчителі та асистенти ефективно співпрацюють, і це сприяє підвищенню успішності. Натомість є випадки, коли учні й учениці, особливо ті, які відстають у навчанні чи мають особливі освітні потреби, можуть показувати гірші результати в класах з асистентами.

Там, де були зареєстровані загальні негативні наслідки втручання асистентів, імовірно, підтримка з їхнього боку замінила, а не доповнила роботу вчителів. Щодо найбільш позитивних прикладів роботи асистентів дослідники припускають, що і вчителі, і асистенти отримали належну підтримку й навчання, щоб зрозуміти, як ефективно працювати разом – наприклад, виокремлюючи час для обговорень до та після уроків.

Дослідження, які розглядали роботу асистентів, що здійснювали цілеспрямовані заняття індивідуально або в невеликих групах, показали більшу користь для учнівства – у середньому від чотирьох до шести додаткових місяців прогресу. Часто такі заняття базуються на чітко визначеному підході, який асистентів навчили застосовувати.

Учителі, крім того, повідомляють, що робота з асистентами надає переваги плані робочого навантаження та зменшення стресу.

Дослідники наводять приклад Англії, де позитивний вплив на успішність дітей показала така робота з асистентами, яка відбувалися у вигляді високоякісних структурованих занять. Вони короткі за часом, відбуваються протягом певного обмеженого періоду й пов’язані із навчанням у класі, наприклад:

  • Abracadabra (ABRA) – це інтерактивне програмне забезпечення для розвитку навичок грамотності учнівства за допомогою вправ на декодування, вільне володіння мовою та розуміння текстів, що відповідають віку дітей;
  • Catch Up Literacy (“Надолужуйте грамотність”);
  • Catch Up Numeracy (“Надолужуйте лічбу”);
  • Nuffield Early Language Intervention (NELI) – раннє втручання в усне мовлення дітей 4–5 років; це 20-тижневий курс, протягом якого діти мають два індивідуальні заняття по 15 хвилин і три групові по 30 хвилин щотижня;
  • REACH (курс для початкових шкіл, спрямований на підвищення самооцінки дитини, навчання управління емоціями, ефективної комунікації, незалежного мислення; також діти вчаться адекватно наполягати на своєму, розв’язувати проблеми, оцінювати ситуацію та ухвалювати рішення, визначати цілі та досягати їх, приймати відповідальність за свій вибір, розвивати свої задатки; їм пояснюють, як запобігати емоційному, фізичному та сексуальному насильству);
  • Switch-on Reading (“Увімкни читання”)
  • Talk for Literacy (“Поговоримо про грамотність” – тривалий курс слухання й говоріння для підлітків).

Також є докази того, що робота з асистентами може покращити ставлення учнів та учениць до навчання, а також позитивно вплинути на моральний стан вчителя/вчительки, скоротити його чи її робоче навантаження та рівень стресу.

Особливості застосування підходу з різними групами учнівства

Більшість досліджень аналізували цільові заняття, які асистенти проводили в початкових класах, де вплив зазвичай трохи вищий (+5 місяців), ніж для учнів середніх шкіл (+4 місяці).

Більшість доказів стосується читання та інших аспектів навчання грамотності. Користь від втручання асистентів менша для математики в початковій школі (+ 3 місяці).

Більшість ефективних підходів передбачають цільові заняття в невеликих групах або сам на сам із дитиною. Ефективність у малих групах, як правило, трохи нижча (+3 місяці), але це компенсує те, що більша кількість дітей отримує користь від занять.

Найефективнішими є короткі заняття з асистентом тривалістю близько 30 хвилин кілька разів на тиждень.

Підходи, що включають цифрові технології, також можуть бути ефективними за підтримки асистента вчителя.

ДОПОМОГА АСИСТЕНТІВ У ПОДОЛАННІ ОСВІТНІХ ВТРАТ ТА РОЗРИВІВ

Школам слід ретельно розглянути, як саме асистенти вчителів можуть підтримати учнів та учениць із “неблагополучних” сімей. Є докази того, що, коли асистент вчителя підтримує конкретних дітей у класі, учитель може менше взаємодіяти з цими дітьми, а це означає, що ті, кому потрібен додатковий контроль і підтримка з боку педагога, можуть їх не отримати. Отже, слід приділяти особливу увагу тому, як вчителі реагують на появу асистентів і кого підтримують у класі. Особливо уважно варто моніторити ситуацію щодо дітей, які відстають у навчанні, і учнівства з “неблагополучних” родин.

Проте, якщо асистент учителя проводить заняття за перевіреною програмою, націленою на учнів та учениць, які потребують додаткової підтримки, це може допомогти дітям, що мають низьку успішність, подолати перешкоди в навчанні та “наздогнати” однолітків, які вчаться краще.

Школам слід ретельно контролювати роботу асистентів, щоб переконатися: вони проводять заняття належним чином, тож учні й учениці отримують серйозні переваги від структурованої підтримки, а не обмежену користь від “загального” опанування навчальної програми.

ПІДХОДИ ДО РОБОТИ АСИСТЕНТІВ

Асистенти можуть допомагати в класі, під час уроків, щодня – або ж проводити заняття за конкретними програмами із окремими дітьми чи малими групами дітей.

Робота асистентів у класному середовищі передбачає їх призначення до вчителя чи класу для надання підтримки на регулярній основі, наприклад, для роботи з певними групами учнів та учениць або для виконання адміністративних обов’язків чи підготовки до занять.

При цьому вплив на учнівську успішність від такої “загальної” роботи асистента із класом зазвичай набагато нижчий, ніж від структурованих занять – середньомісячний прогрес, як зазначають дослідники, становить 0 місяців, тобто від втручання асистента немає ні користі, ні шкоди.

Проте науковці наголошують: доказова база щодо цього підходу, адже досліджень у цій сфері небагато. Тож до висновків варто ставитися обережно. Дослідження, у яких ішлося про допомогу асистентів дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються за особливими планом, у межах Teacing and Learning Toolkit не розглядали.

Інший варіант роботи – коли асистенти надають цілеспрямовану інтенсивну підтримку за певними програмами невеликим групам або окремим учням щодо певної частини навчального плану (наприклад, грамотності чи математики). Як правило, це відбувається у формі структурованих занять. У всіх дослідженнях, які розглядали науковці, асистенти вчителів пройшли додаткову підготовку та підтримку для проведення таких заходів.

Ефективність від такого способу роботи зазвичай набагато вища, ніж від “загальної”, повсякденної підтримки в класі. Середньомісячний прогрес дітей за такого підходу становить +5 місяців.

Цільові заняття з асистентами досліджували детальніше, ніж “загальну” підтримку, але надійність доказів і для цього підходу, за словами науковців, обмежена через кількість досліджень і обмежену частку незалежних оцінок.

Поради для директорів та вчителів і вартість запровадження методу

Втручання асистента ефективні, коли учням та ученицям надають додаткову підтримку, орієнтовану на їхні потреби. Щоб отримати бажаний ефект, школи можуть розглянути такі аспекти:

  • ретельно оцінити потреби учнівства, щоб підтримка асистентів була цілеспрямованою;
  • забезпечити навчання асистентів так, щоб робота з дітьми була якісною – наприклад, завдяки використанню перевірених цільових програм;
  • переконатися, що будь-які заняття щільно пов’язані зі змістом навчання в класі та не скорочують високоякісну взаємодію з учителями.

Високоякісна комунікація між асистентами та вчителями, ймовірно, сприятиме правильному впровадженню заходів, які проводитиме асистент (науковці наголошують, що йдеться про асистентів, які працюють із дітьми без особливих освітніх потреб).

Асистент, як правило, працює з дітьми протягом півсеместру або весь семестр, коли впроваджує певну цільову програму чи заходи, або протягом усього навчального року, якщо працює на “загальних” засадах.

Загалом середні витрати на впровадження роботи асистента вчителя оцінюють як помірні. Витрати, пов’язані з ефективним запровадженням послуг асистентів – це періодичні виплати заробітної плати, як і для решти персоналу школи.

Середні витрати на ефективне запровадження асистентів оцінюють як помірні, проте у вартості навчання та ресурсів для конкретних програм і заходів є відмінності, тож це означає, що насправді витрати можуть коливатися від дуже низьких до високих. Дослідження свідчать про те, що більш ефективні підходи чітко структуровані та передбачають високоякісну підтримку та навчання, тож важливо, щоб асистенти вчителя мали змогу професійно розвиватися – опановувати і педагогіку загалом, і зміст конкретного підходу, яке вони запроваджуватимуть.

Ці оцінки витрат передбачають, що школи вже оплачують час вчителя, потрібни для роботи з асистентами вчителя та їх підтримки, а також закупили обладнання та матеріали, необхідні для роботи асистента. Це всі попередні витрати, без яких вартість підходу може підвищитися.

Переконливість доказів щодо роботи асистентів дослідники оцінюють як помірну. Вони виявили 65 досліджень, які відповідають цій темі та критеріям включення до метадослідження. Загалом ця тема втратила на переконливості, оскільки велику частину зазначених досліджень не було незалежно оцінено. Крім того, оцінки, здійснені організаціями, що пов’язаними із цим підходом, наприклад, комерційними постачальниками послуг, зазвичай мають демонструють більшу ефективність підходу, а це може вплинути на загальні висновки щодо нього.

КЛЮЧОВІ ВИСНОВКИ

  1. Асистенти вчителя можуть здійснити значний позитивний вплив на результати навчання школярів, проте ключове значення має те, у якому саме форматі вони працюють з дітьми.
  2. За високим середнім показником ефективності асистентів ховаються великі відмінності між різними підходами до їхньої роботи. Цільове впровадження, коли асистенти навчені проводити заняття в невеликих групах або з окремими дітьми, ефективніше. Натомість робота асистентів у класах на повсякденній основі не має позитивного впливу на результати навчання.
  3. Доступ до високоякісного навчання – найважливіший засіб, який мають школи для покращення результатів своїх учнів та учениць. Дуже важливо впевнитися, що, коли учнівство підтримує асистент, це доповнює навчання, але не скорочує високоякісну взаємодію дітей з учителем на уроках та поза ними.
  4. Різниця в ефективностями між різними підходами до організації роботи асистентів велика. Тож інвестування в їхній професійний розвиток у сфері проведення цілеспрямованих, належно структурованих занять здається економічно вигідним способом покращити учнівську успішність.
Метод, інструмент, підхід Вартість Ефективність (у місяцях навчального прогресу на рік) Метод, інструмент, підхід Вартість Ефективність (у місяцях навчального прогресу на рік)
Навчити вчитися (осмислювати, планувати, оцінювати своє навчання) Низька +7 Індивідуальні завдання (у межах навчального процесу – залежно від потреб і здібностей учня) Низька +4
Навчити розуміти прочитане Низька +6 Літні школи Помірно висока +3
Навчити говорити й слухати Низька +6 Мистецькі практики (у межах шкільної програми чи в позашкільних гуртках) Низька +3
Фідбек (зворотний зв’язок) про успіхи учня Низька +6 Подовження навчального часу Помірно висока +3
Навчання майстерності (розбивання матеріалу на блоки, у кожному з яких учні мають досягти певного рівня) Низька +5 Поділ класу на групи за рівнем навчальних досягнень Низька +2
Спільне навчання Низька +5 Зменшення розміру класу Дуже висока +2
Фоніка (формування стійких зв’язків між звучанням мови й письмовими символами) Низька +5

Наставництво/

 

Менторство (наставником є старша людина – учень або дорослий-волонтер)

Помірно висока +2
Взаємонавчання Низька +5 Фізична активність Низька +1
Домашнє завдання Низька +5 Плата вчителю за досягнення учнів Порівняно низька +1
Індивідуальні заняття (репетиторство) Помірно висока +5 Поділ на групи та “потоки” (формально за схильностями й уміннями, але часто – за реальними навчальними досягненнями) Низька 0
Соціально-емоційне навчання (здобуття “м’яких навичок”) Низька +4 Шкільна форма Низька Недостатньо доказів для висновків
Допомога асистента вчителя Помірно висока +4 “Виїзне” навчання (наприклад, на природі) Помірно висока Недостатньо доказів для висновків
Залучення батьків Низька +4 Стиль навчання (використання одного головного підходу в навчанні) Низька Недостатньо доказів для висновків
Навчання в малих групах Порівняно низька +4 Формування кар’єрних прагнень Низька Недостатньо доказів для висновків
Комплексні виховні заходи (робота із поведінкою, ставленням до навчання, однокласників, учителів тощо) Порівняно низька +4 Повторний рік Дуже низька -3

Ірина Пасько, аналітикиня ГО “Вчися”

Джерело: НУШ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора