A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Інклюзивно-ресурсний центр №1 Голосіївського району м. Києва

ЩО НАМ ГОТУЄ НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК? ПРО НАЙГОЛОВНІШЕ ВІД МОН

Дата: 31.08.2020 10:33
Кількість переглядів: 346

Чи пустять батьків до шкіл 1 вересня? Чи треба здавати гроші на санітайзери? Як навчатися дистанційно, якщо вдома немає комп’ютерів чи ноутбуків? Де взяти кошти на доплати вчителям? На ці та інші болісні питання заступник міністра освіти і науки України Ігор Миколайович Гарбарук відповів під час онлайн-конференції «Від викликів до можливостей», яку організувала «Освіторія» за підтримки Lenovo Ukraine. Панель «Державний контекст. Діалог з міністерством» модерувала керівниця напрямку розвитку вчителів «Освіторії» Ольга Манмар.

Під час карантину ми зіткнулися з багатьма викликами: підготовка вчителів, захист їхніх прав, заробітна плата, матеріально-технічне забезпечення, нерівність доступу до якісної освіти у різних родинах. Як можна покращити цю ситуацію?

Як каже східна мудрість: наші проблеми — неусвідомлені нами можливості. Ніхто не був готовий до пандемії — і в Україні, і в інших країнах. Потрібно усвідомити: ми живемо в абсолютно новій реальності, яка буде з нами ще багато років, тож маємо підлаштовуватися. Наприклад, кількість «двохсотбальників» по ЗНО зросла на 63 %. Учні випускних класів мобілізувалися, зосередилися лише на тих предметах, які потрібні до вступу, займалися під час карантину вдома — і ось такий результат.

ЩО БУДЕ ЗІ ШКОЛАМИ

Восени очікується новий підйом захворюваності на COVID-19 і через сезонність, і через переміщення значної кількості людей (наприклад, студенти повертаються у великі міста: Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпро). Але попри це, маємо зробити все, щоб повноцінну освіту отримали усі школярі: від першачків до учнів випускних класів.

Щодня чуємо про більш ніж 2 тисяч нових випадків захворювання. Дітей у школах важко утримати від обійм і тісного контакту. Чому ми не починаємо навчальний рік дистанційно, розуміючи всю небезпеку?

Не є результативним перевести всіх школярів країни на дистанційне навчання з самого початку року. Як це зробити з першачками, які лише йдуть до школи? Їм потрібно поспілкуватися з учителями. Як викладач університету, я чітко знаю, що живе спілкування з школярами цінне: це — емоції, швидкий обмін думками, атмосфера класу. До того ж, при сучасному рівні охоплення інтернетом країни, не є можливим забезпечити якісне дистанційне навчання з першого дня.

Відтак має бути кілька напрямків: очне навчання, як допоміжний інструмент — дистанційне навчання та самоосвіта при кураторстві вчителів, тьюторів.

Щодо безпеки. Ситуація з адаптивним карантином і чотирма епідеміологічними зонами відбиває різні ступні ризику. У «зеленій зоні» немає потреби у пересторогах.

Заклади освіти мають забезпечити себе дезінфекторами та іншими необхідними засобами.

Важливо усвідомити: вірус ніг не має, це ми його переносимо. Якщо у школі не зберігаємо соціальної дистанції, наражаємося на ризик. Давайте просто виконувати рекомендації Міністерства охорони здоров’я.

Як батько п’ятикласниці, вважаю, що найбільш активною має бути батьківська аудиторія. Ніхто краще нас не проконтролює забезпечення антисептичними засобами у школі, не побачить вади дистанційної освіти, яка буде надаватися їхній дитині. Тож лише зворотний зв’язок та спільна робота у цій новій реальності забезпечать результат.

А наше Міністерство планує зробити все, аби мінімізувати загрозу і при цьому запропонувати максимально можливу якість освіти.

 

ХТО І ЯК БУДЕ ВЧИТИСЯ ВДОМА

Якщо дитина має ослаблений імунітет, чи можуть батьки залишити такого учня навчатися вдома, аби убезпечити його чи загалом родину (скажімо, членів сім’ї похилого віку)? Є дві проблеми. Це постанова, яка забороняє понад 10 днів не відвідувати школу без поважної причини. І проблема з тим, як вдома онлайн отримати увагу вчителя, який зайнятий класом?

Це питання врегульовано. Заклад освіти має забезпечити дистанційне навчання вдома. Не вірте фейкам, що таку дитину можуть відрахувати, не перевести у наступний клас тощо. Фінансово та в інших аспектах ще не можемо повноцінно дистанційне навчання забезпечити для кожної дитини, але якщо батьки хочуть подбати про це, школа має піти їм назустріч. Якщо у закладу освіти немає матеріально-технічної бази для цього, він має звернутися до місцевих органів влади за допомогою. Якщо вчителю доведеться додатково працювати, він має отримати надбавки.

Така ситуація у помаранчевій зоні буде повсюдно, адже передбачено, що у класі може перебувати одночасно не більше 20 дітей. Тож це буде змішане навчання: половині учнів доведеться приєднатися до уроків онлайн. Від того, як це буде організовано на рівні школи, залежатиме якість освіти.

Як ви радите працювати вчителеві початкової школи під час такого змішаного навчання?

Найближчим часом матимемо Положення про дистанційну освіту. Звичайно, є чимало питань, які доведеться вирішувати. Скажімо, п’ять уроків у школі — стандартна ситуація, а стільки ж часу підряд перед екранами гаджетів? Це й навантаження на очі, й складно утримати увагу дітей. Тож потрібні нові способи роботи.

Як організувати дистанційну освіту, якщо у дитини немає гаджета або віддалені села не покриті інтернетом?

Так, ми все ще маємо певну кількість шкіл, які не підключені до інтернету, хоча за останній час вона й скоротилася у 10 разів. Співпрацюємо з мобільними операторами над тим, аби вони збільшували покриття, бо це питання нині інформаційної безпеки країни в цілому. Працюємо з цим, а поки що шукаємо варіанти. Приміром, телефони можуть повністю задовольнити потреби замість ноутбуків чи планшетів. Буде працювати телеосвіта. Навіть у «червоній зоні» учні матимуть декілька варіантів отримання знань.

Чи планує МОН запровадити єдину платформу для тих здобувачів освіти, хто перебуває у «червоній зоні»?

Працюємо. Має бути найближчим часом.

 

ХТО КУПУВАТИМЕ МАСКИ

Я як мама п’ятикласниці та першачка, запрошена на батьківські збори. Якщо почую про збір грошей на санітайзери, якою має бути реакція?

Забезпечувати необхідним — завдання місцевих органів влади, а не батьків. Ніхто не має права вимагати додаткових платежів. Якщо вчитель наполягає здавати кошти, треба звертатися до директора школи. Якщо він підтримує вчителя, до управління освіти.

А маски хто має закупати?

Маски входять до переліку того, що треба купувати для своєї дитини, як зошити, олівці, фарби тощо. Немає змоги? Можна пошити з марлі. Ми з донькою так і зробили просто заради цікавості, розмальовували посмішками — це ще й запам’ятається школяреві як приємне проведення часу.

Вчителі змушують купувати маски. Це правильно?

Ні, а ось це неправомірно.

За новими правилами, якщо хоча б один учень з класу захворів, всі йдуть на карантин?

За кілька днів оприлюднимо алгоритм дій вчителя та загалом закладу освіти, що робити, якщо у дитини в класі є підозра на захворювання. Цей порядок дій буде передано у кожен заклад освіти, і тоді всі діятимуть однаково.

 

ЩО ПРАЦЮВАТИМЕ ДЛЯ УЧНІВ

Чи відбуватимуться цього року учнівські олімпіади, турніри, мовні конкурси, як зазвичай?

Ми рекомендуємо утриматися від масових зібрань. Але якщо такі заходи проходитимуть з дотриманням соціальної дистанції та всіх необхідних заходів захисту, тоді це можливо. Якщо їх переведуть в онлайн-режим, щоб учасники могли в реальному часі на певних онлайн-ресурсах виконувати завдання, це буде найкращий варіант.

Чи буде працювати позашкільна освіта?

Буде, залежно від епідеміологічної зони та встановлених санітарних норм. Як людина з музичною освітою, я розумію, що онлайн навчатися грати на скрипці не дуже реально.

Чи зможуть працювати курси (мовні, підготовки до школи тощо), якщо у приміщенні займається до 7 дітей?

Якщо соціальна дистанція забезпечена, чому б ні?

 

ЧОГО ОЧІКУВАТИ ВЧИТЕЛЯМ

Від вчителів часто чуємо питання: чи передбачено обов’язкове медичне страхування для працівників освіти на випадок захворювання COVID-19?

Це важливо. Але потребує виділення коштів, а у цьому році не було такого бюджетного призначення передбачено. На сьогодні Міністерство освіти і науки разом з Міністерством фінансів опрацьовують ситуацію. Будемо ставити питання перед урядом і сподіватися на позитивне рішення.

Вчителя не допустили до роботи, бо підвищена температура, чи оплачують цей день?

Він має звернутися до закладу медицини та отримати лікарняний. Якщо виникають якісь конкретні проблеми, звертайтеся до Міністерства освіти і науки.

Нещодавно з’явилася новина про підвищення з 1 вересня 2020 року мінімальної зарплати до 5 тисяч грн. Чи передбачається перегляд зарплатні для освітян?

За перерахунками по категоріях з цією новою мінімальною зарплатою буде підвищення 5,86 %. Але ми розуміємо, що вчителі отримують неспіврозмірно маленькі заробітні плати.

Маємо величезне недофінансування сфери освіти. Але стан економіки не дає змоги виділити додаткові кошти. Сподіваємося, що хоча б на наступний рік частково зможемо виправити ситуацію.

Але Міністерство освіти і науки повною мірою перерахувало ту освітню субвенцію, яка була передбачена державним бюджетом. На початок цього року залишки були понад 5,5 млрд грн, а за результатами першого півріччя — 7,7 млрд грн. Переважна кількість закладів освіти перебувають у комунальній власності, тобто засновниками є місцеві органи влади. Ніщо не заважає залишки цієї освітньої субвенції спрямувати на доплати вчителям за особливо складні умови, а також на покращення матеріально-технічного забезпечення шкіл. Кошти на сьогодні не використані. Від адміністрації закладів освіти залежить зробити все, аби ці кошти направити на покращання ситуації вчителів.

Сподіваємося, що адміністрації вас почули, закликаємо їх бути проактивними.

Якщо потрібна методична допомога, рекомендації, можуть звертатися напряму до Міністерства, а також працювати на місцях з управліннями освіти. Адже достатньо часто у відрядженнях бачу: є більш дієві керівники, у яких все під контролем, а є ті, які просто не знають, що саме зробити.

Чи будуть вчителі дистанційно проходити атестацію?

Це залежить від епідеміологічної зони та конкретних дат, бо ситуація з пандемією постійно змінюється.

 

ЯК СВЯТКУВАТИ ПЕРШИЙ ДЕНЬ НАВЧАННЯ

Невдовзі 1 вересня, тож батьки питають: чи допустять їх на урочисту лінійку?

Рекомендуємо утриматися від загальних масових акцій. Розумію усі традиції, але давайте не будемо наражати дітей на небезпеку. Прохання і надалі: якщо батькам кажуть, що доступ на територію школи заборонено, не порушуйте це правило. Лише тьютори дитини з інвалідністю можуть заходити до закладу освіти.

Що ж до 1 вересня, не варто проводити лінійок, збирати в одному місці багато людей. Краще привітати дитину вдома та на першому уроці. Вчителі поговорять з учнями про нові умови перебування у школі, про безпеку. До слова, наші діти гнучкіші. Ще у докарантинний період, коли я не міг бути десь, де виступала моя донька, вона просто записувала все на відео та демонструвала мені вдома. Так само можуть вчинити і діти 1 вересня. Тож головне нині — подбати про здоров’я!

Посилання на першоджерело: https://mon.gov.ua/ua/news/sho-nam-gotuye-novij-navchalnij-rik-pro-najgolovnishe-vid-mon

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора